Neuromodulacja – EEG Biofeedback – Neuroterapia


Jest to nowoczesna i skuteczną metodą treningowa, wykorzystującą warunkowanie instrumentalne i plastyczne możliwości mózgu do tworzenia nowych połaczeń synaptycznych i wygaszania połączeń już istniejących. Biofeedback to technika usprawniania pracy mózgu, rozwinięta i stosowana w ośrodku badań kosmicznych NASA podczas szkolenia astronautów i pilotów, która po udowodnieniu jej skuteczności została wprowadzona do medycyny klinicznej na całym świecie.

EEG Biofeedback

Jest techniką świadomego kontrolowania i sprzęgania funkcji fizjologicznych i psychicznych – zależnie od celu terapii. W trakcie treningów polepszamy czynność bioelektryczną mózgu, stwarzając duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych, psychiatrycznych. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów można w sposób zamierzony wzmacniać bądź osłabiać czynność bioelektryczną mózgu. Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych, które można wytrenować, są określone na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku, stanu świadomości i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego.

Aparat kanadyjskiej firmy Thought Technology, który jest wykorzystywany w gabinecie ma certyfikat medyczny CE, a także certyfikat jakości ISO 9001 nr 13485-2003.

Co jest celem terapii?

Celem treningu EEG Biofeedback jest osiągnięcie takiego stanu mózgu, aby wytworzyć utrwalony odpowiedni wzorzec reagowania – czyli tak zoptymalizować pracę mózgu, by przy jednoczesnej relaksacji posiadać umiejętność pełnej koncentracji. Czyli siedzisz w fotelu, na monitorze oglądasz poruszające się samochody lub roboty, odpoczywasz i jednocześnie powiększasz zdolność koncentracji, zwiększasz tempo uczenia i zmniejszasz stres. Komputer w tym samym czasie analizuje czynność bioelektryczną mózgu (EEG), wyodrębnia określone informacje i przedtawia je w przystępny sposób na ekranie komputera w postaci wykresów, animacji, gier.

Terapeuta uczy Cię, w jaki sposób sterować np.: grą za pomocą fal mózgowych – bez użycia myszki, czy klawiatury. Każdy może się tego nauczyć! Pozytywne wzorce oraz częstotliwości fal mózgowych są nagradzane, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo ich wystąpienia w przyszłości.

To nie sf – tylko doskonałe narzędzie w rękach praktyka.

Metoda ta jako całkowicie bezpieczna i niemająca negatywnych skutków ubocznych szczególnie polecana jest w przypadku terapii dzieci. Lokalizacja elektrod, protokoły i plansze treningowe dobierane są dla każdej osoby indywidualnie.


Dzięki treningom EEG Biofeedback dziecko poprawia

Koncentrację uwagi

Zapamiętywanie

Jakość snu

Szybkość myślenia

Kreatywność

Relaks, samowyciszenie

Przypominanie i utrwalanie informacji

Nastrój i samoocenę

Zmniejsza impulsywne reakcje i niepożądane zachowania


Pomagają wydobyć i lepiej wykorzystać potencjał, który każdy z nas posiada. Metoda wykorzystująca sprzęt medyczny, jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań, pod warunkiem, że jest prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów.

Skuteczność terapii silnie zależy od indywidualnej krzywej uczenia się i roli terapeuty. Trening Biofeedback opiera się na warunkowaniu instrumentalnym.

Efekty niestety nie przyjdą same, trzeba je wypracować i wyczekać. Pod tym względem treningi nie różnią się od tych na siłowni. Przypomina również naukę języka obcego, czy grę na pianinie. Jeśli ktoś obiecuje szybkie efekty, poprostu kłamie. Kolejnym ważnym czynnikiem skuteczności terapii jest budowa systemu wsparcia. Metoda ta jest skuteczna w 80-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu, a pamięć i koncentrację treningi mogą poprawić o 30%.